A Kúria
Az egyedi hangulatú Rosenberg Kúria egy apró, nyugodt vas megyei településen, Táplánszentkereszten található. A műemlék jellegű épület felújítása során törekedtünk arra, hogy az épület megőrizze eredeti, századelői historikus hangulatát, míg a szobák a mai modern kor felszereltségével és kényelmével várják a pihenni vágyókat. Az épület eklektikus stílus jegyei lehetővé tették, hogy a modernizált belső terekkel harmonizálva megőrizzük az empire és a klasszicizmus belsőépítészeti jegyeit is.
A Kúriához tartozó mintegy hét hektáros területen több száz éves fák, ősparkok, szürkemarhák várják a természet közelségére vágyókat. A tágas külső, és belső területek miatt a jelen időszakban is kellő távolságtartással élvezhetik a Kúria nyugalmát.
Pihenése során konyhánk házias, mégis különleges ízvilágú fogásai visszaidézik a hajdani nemesi életet, amiket nyugodt időben a Kúria alsó szintjéhez tartozó tágas teraszon is elfogyaszthat. Nyáron az épülettel egy idős, fatüzelésű, kültéri kemencében készítünk sülteket és egyéb finom falatokat vendégeinknek.
A Kúriát körülvevő kertben több szász rózsafajta virágzik. Ez a színkavalkád lenyűgöző élménnyé teszi sétáit a nálunk töltött idő tavaszi-nyári időszak alatt. Az aktívabb testmozgásra vágyók figyelmébe ajánljuk modern, kültéri teniszpályánkat, és az Alpokalja által biztosított környékbeli látnivalókat és lehetőségeket.
A Kastély története
A XIX. században több nemesi család is beleszeretett a vas megyei Táplánszentkeresztet (akkor még Táplánfát) övező környezetbe. A század végére hét kastély és kúria épült a községben, amit a kor nemesi családjai, illetve helyi gazdag polgárok birtokoltak. Ezek az épületek átvészelték a XX. század háború sújtotta évtizedeit, így az állagmegóvásoknak és restaurálásoknak köszönhetően szinte eredeti pompájukban csodálhatjuk meg őket.
A hagyomány szerint 1890-1893 között építették fel a mai is látható műemlékjellegű épületegyüttest, erről tanúskodik a terasz burkolatába vésett 1893 jelzés is. Érdekes mód viszont a Magyar Királyság 1819-es katonai felmérésekor készült térképeken már látható a kastély, így valószínüleg bővítéseken és átépítéseken esett át ebben a korban.
Az épületet a Rácz-család terveztette és építette, majd 1919-ben került a Rosenberg-családhoz. A kastély névadója, dr. Rosenberg Gyula a kor ismert személyisége volt, nemcsak a megyében, hanem országos viszonylatban is. Foglalkozását tekintve ügyvéd, a több híres kortársát védte az igazságszolgáltatásban végzett munkássága során. Jó kapcsolatot ápolt az alagi angol kolónia oszlopait képező Reeves családdal, mivel őt is érdekelte a kor nagy úri “hóbortja” a lótenyésztés, s többször is kérték segítségét peres ügyekben.
Ám Rosenberg igazi hivatása a tengeri jog volt, amiben sikerült is munkája során kiteljesednie.Karrierje egyik fordulópontját jelentette, mikor Vas vármegye aljegyzője lett. Nem sokkal később fővárosi ügyvéd és az Adria Tengerhajózási Rt. jogtanácsosa lett. 1891-ben az társaság vezérigazgatójává választották, s 1913-ban bekövetkezett haláláig ő töltötte be ezt a tisztséget. Itt végzett munkája során sokat tett a magyar biztosítási ügyek fejlődéséért. 1892-ben indult az országgyűlési képviselő választáson, amit korhoz képest szabadelvű programjával meg is nyert, s több cikluson át képviselte Németújvár (ma Güssing) települését.
Korának híres műgyűjtője volt. Kedvelte a táj- és életképeket és rendszeresen bővítette a kor híres festőinek alkotásaival meglévő kollekcióját, így került birtokába több híres Szinyei Merse Pál kép is. Gyűjteményét halála után özvegye felajánlotta a Szépművészeti Múzeum részére, és napjainkban is megtekinthető.
Az ő tulajdonát képezte a ma is álló V. kerületi (Szabadság tér 4., Október 6. utca 26. sarkán álló) Rosenberg bérház, ahol a kor híres művészei, polikusai, tudósai és filantrópjai béreltek lakást. Az épületet 2005-2010 között felújították és luxushotelként funkcionál.
Mozgalmas kulturális élet vette körül a szerencsejátékosként is elhíresült ügyvédet , de a személyét övező legismertebb történet mégis egy halálos kimenetelű párbaj, amit gróf Batthyány Istvánnal vívott. Az ügy nagy sajtóvisszangot váltott ki, melyért kilenc havi állami fogházra ítélték, de királyi kegyelemből 3 hóra szállították le.
A párbaj kiváltó oka nem más volt, mint a szerelem. D.r Rosenberg Gyula 29 évesen beleszeretett a gazdag, nemesi családból származó tornyai Schossberger Ilonába, és meg is kérte a kezét. A dúsgazdag mágnás, Schossberger Henrik viszont “rangon alulinak” érezte a nemesi címmel még nem rendelkező, ifjú jurátus ajánlatát. Így a fiatal szerelmesek Marienbadba szöktek együtt, ahol egy rabbi és két tanú jelenlétében egybekeltek. A katolikus hitre nemrég áttért Schossberger család viszont semmisnek tekintette a zsidó szertartást, így pár hónappal később gróf németújvári Batthyányi István földbirtokosnak adták lányuk kezét. Rosenberg nem tudta elfogadni ezt, és 1885. október 22-én párbajra hívta riválisát a Temesvár melletti erdőben, ahol egy golyóval szíven találta gróf Batthyányi Istvánt.
De hiába volt a párbaj, sőt a korai szabadulás, mert kedvesét báró Offermann Viktor, egy özvegy ausztriai gyártulajdonos feleségül vette 1886-ban. Habár frigyük 1906-ban véget ért, a két fiatal szerelmes többé nem talált egymásra.
Rosenberg Kúria
Kapcsolat
recepcio@rosenbergkuria.hu +36706326883, +3694770024